Еволюцията в дизайна на трактор е довела до няколко типа трактори. Те са класифицирани в съответствие с подреждане на конструкцията на трактора и тяговите елементи, джанти и части за трактори.
Стандартните трактори са разработени за теглене на тежки товари и се характеризират с две големи задни задвижващи колела. Такива обикновено са фиксирани ширина между левите и десните колела.
Житните трактори са разработени в началото на 20 век, за да позволят отглеждането на мощност на култури, които се засаждат в редове, като например царевица. Тези модели трактори имат две задни задвижващи колела, които могат да работят между редовете със зеленчуци или други близко разположени окопни култури; два близко разположени, тесни предни гуми-известни като модел на триколка; или широка предна ос, която, подобно на задните колела, може да регулира различни разстояние между редовете култури. Тези трактори осигуряват висок клирънс (от 21 до 26 инча, или 53-66 см) под осите и са най-популярните трактор днес.
Четири задвижващи колела на трактори са в серийно производство от 1930, но никога не се пада значителна част от пазара. Въпреки това, ограничената мощност, която може да се предава чрез две задвижващи колела не е било достатъчна, за да отговори на търсенето на по-високата промишленост. Много трактори надхвърлят 100 конски сили по размер.
Двата основни вида трактори са с по 4 задвижващи колела, които от своя страна се характеризират с техните управляващи системи. Първите са насочени чрез завъртане на предния или предните и задните колела в краищата на техните оси.
Верижните трактори се движат по безкрайни стоманени парчета, които осигуряват добро сцепление. Тъй като теглото на трактора е подкрепено от цялата повърхност, такова докосва земята, тези трактори са добре адаптирани за меки, влажни, или песъчливи почви, където може да има тинята. Верижният трактор се използват основно за земекопно и индустриални приложения, въпреки че някои от тях са заети в земеделски операции. Експлоатационната му скорост е сравнително бавна в сравнение със стандартните трактори с гуми, което ограничава използването при изключително тежки товари и по стръмни склонове.
Инструментите трактори са намерили най-голямо приложение в Европа и се използват, като се свързват с различни сечива или транспортни кутии към рамата на трактора.
Прилагането на различни инструменти към тези трактори позволява извършването на различни дейности – оран, сеитба, балиране и пр.